Find the efficient level of abatement.

Suppose that the benefits and costs of water quality policy have been estimated as follows:
MSB = 40 – 0.8A MSC = 10 + 0.2A
TSB = 40A – 0.4A2 TSC = 10A + 0.1A2,
where A is the percentage of pollution abatement and the benefits and costs are measured in thousands of dollars.


To find the efficient abatement level, AE, find the point where MSB equals MSC.

MSB = MSC
40 – 0.8A = 10 + 0.2A
AE = 30 percent

This means that an abatement level of 30 percent achieves an efficient allocation of resources.

Economics

You might also like to view...

The health care system in Canada is referred to as ________, and is a system in which the government provides national health insurance to all Canadian residents

A) an out-of-pocket system B) a single-payer health care system C) a universal health insurance system D) socialized medicine

Economics

Corporations, like individuals, face an alternative minimum tax (AMT).

A. True B. False C. Uncertain

Economics

Why do governments want to maintain the health of the banking system?

What will be an ideal response?

Economics

An increase in demand is shown graphically by

A) a shift of the demand curve to the left. B) a movement up along the existing curve. C) a shift of the demand curve to the right. D) a movement down the existing curve.

Economics