The total electromagnetic power emitted by the sun is 3.8 × 1026 W
What is the radiation pressure on a totally absorbing satellite at the orbit of Mercury, which has an orbital radius of 5.8 × 1010 m? (c = 3.00 × 108 m/s, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, ?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2)
A) 0.030 µPa B) 3.0 µPa C) 0.30 µPa D) 300 µPa E) 30 µPa
E
You might also like to view...
When a certain metal is illuminated by light, photoelectrons are observed provided that the wavelength of the light is less than 669 nm. Which one of the following values is closest to the work function of this metal?
(h = 6.626 × 10-34 J • s, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 1.9 eV B) 2.0 eV C) 2.2 eV D) 2.3 eV
Two large equipotent surfaces are flat and parallel and separated by a relatively small distance compared to their size. One surface is at 25.0 V and the other is at 33.0 V. The surfaces are 1.25 cm apart. What is the magnitude of the electric field midway between the surfaces?
A. 25.0 V/m
B. 29.0 V/m
C. 33.0 V/m
D.
E.
A student lifts a weight of 10.0 N a distance of 0.5 meters. If this exercise is repeated 50 times in 100 seconds, then the power of this exercise is
A. 2.5 Watts. B. 3.1 Watts. C. 3.6 Watts. D. 4.0 Watts. E. 4.8 Watts.
The symbol indicating the atomic number of a nucleus is A
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false