A diatomic molecule has 18 × 10-5 eV of rotational energy in the L = 2 quantum state
What is its rotational energy in the L = 0 quantum state? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 3.0 × 10-5 eV B) 0 eV C) 9.0 × 10-5 eV D) 6.0 × 10-5 eV
B
You might also like to view...
We now know of many Jupiter-size planets around other stars. Suppose that future observations show that one of these planets has two orbiting moons. What additional information, if any, would we need to decide whether these moons experience tidal heating?
a. We need to know their orbital periods. b. We need to know whether either moon is volcanically active. c. We need to know whether the planet also has a third moon. d. No other information is needed: With two moons, there is sure to be tidal heating. e. No other information is needed: With two moons, there is no chance of any tidal heating.
Gravitational time dilation can be observed in the spectra of atoms on the surface of the Sun
Indicate whether the statement is true or false
The distance to the Andromeda Galaxy is estimated at about 2 × 10^6 light years. A light year is the distance traveled by light in one year; if the speed of light is 3 × 10^8 m/s, about how far is it from our galaxy to Andromeda? (1 year = 3.15 × 10^7 s)
a. 10 × 10^15 m c. 2 × 10^22 m b. 1 × 10^18 m d. 6 × 10^12 m
Potential of Point-Charges: Two 5.0-µC point charges are 12 cm apart. What is the electric potential (relative to infinity) of this combination at the point where the electric field due to these charges is zero? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2)
A. 0.75 MV B. 1.5 MV C. 0.0 MV D. 25 MV E. 12.5 MV