The San Francisco cable cars travel by clamping onto a steel cable that circulates in a channel beneath the streets. This cable is driven by a large 14-foot-diameter pulley, called a sheave (see the figure). The sheave turns at a rate of 17 revolutions per minute. Find the speed of the cable car, in miles per hour (rounded to three significant digits), by determining the linear velocity of the cable. (1 mi = 5,280 ft).
?

?
A. 8.92 mph
B. 8.78 mph
C. 8.50 mph
D. 7.65 mph
E. 7.93 mph
Answer: C
You might also like to view...
Find the area of the figure. Use 3.14 for ?. Round approximations to the nearest tenth.a = 15 m, b = 11 m
A. Not enough data B. 253.3 m2 C. 259.1 m2 D. 170.8 m2
Sketch a graph that shows the relationship between the variables defined.Let V be the volume of a right circular cylinder with a fixed height whose radius is r (in inches).
What will be an ideal response?
Approximate the surface area of the figure using 3.14 for ?. If necessary, round your answer to the nearest tenth.
A. 479.6 ft2 B. 1653.2 ft2 C. 2449.2 ft2 D. 959.3 ft2
Use the formula for the nth term of a geometric sequence to find the indicated term of the sequence with the given first term, a, and common ratio, r.Find a8 when a = 5,000,000, r = 0.1.
A. 5 B. 0.5 C. 0.005 D. 0.05