How far apart should two protons be if the electrical force of repulsion on each one is equal to its weight on the earth? (k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2, e = 1.6 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
What will be an ideal response?
12 cm
You might also like to view...
When did scientists first detect gravitational waves from mergers of compact objects (pairs of neutron stars or black holes)?
A) 2015 B) 1543 C) 1990 D) Gravitational waves have not yet been detected, though scientists hope to detect them soon.
A solid uniform sphere is rolling without slipping along a horizontal surface with a speed of 5.5 m/s when it starts up a ramp that makes an angle of 25° with the horizontal
What is the speed of the sphere after it has rolled 3.0 m up as measured along the surface of the ramp? A) 4.0 m/s B) 8.0 m/s C) 1.9 m/s D) 2.2 m/s E) 3.5 m/s
The lack of any obvious source for many outflow channels on Mars suggests that the water originated from
A) underground B) the atmosphere in the form of rain C) ancient melting glaciers D) the atmosphere in the form of snow
A steam engine is operating at its theoretical maximum efficiency of 60%. If the waste heat has a temperature of 100°F (38°C), what is the temperature of the boiler?
a. 350°C b. 94°C c. 225°C d. 504°C e. 775°C