A firm with market power faces the following estimated demand and average variable cost functions:Qd = 39,000 - 500P + 0.4M - 8,000PRAVC = 30 - 0.005Q + 0.0000005Q2where Qd is quantity demanded, P is price, M is income, and PR is the price of a related good. The firm expects income to be $40,000 and PR to be $2. Total fixed cost is $100,000. What is the estimated demand function for the firm?
A. Qd = 40,000 - 200P
B. Qd = 39,000 - 500P
C. Qd = 39,000 - 200P
D. Qd = 71,000 - 500P
Answer: B
You might also like to view...
If the demand for labor is highly inelastic, an increase in wages secured by the union will cause a big increase in unemployment among union workers
Indicate whether the statement is true or false
Behavioral economic policy examines:
A. people's unpredictable irrational behavior. B. the level of mathematics required to make sound judgments. C. people's rational behavior. D. people's predictable irrational behavior.
The following table depicts the cost and demand structure a natural monopoly faces. Provided that the firm operates as a monopolist, what is the price charged and quantity produced in order to maximize profits?
A. price charged of $800 and quantity produced of 2 B. price charged of $900 and quantity produced of 1 C. price charged of $600 and quantity produced of 4 D. price charged of $700 and quantity produced of 3
The automobile industry is a good example of a monopolistically competitive industry.
Answer the following statement true (T) or false (F)