A business incurs the following costs per unit: Labor - $125/unit; Materials $45/unit and rent - $250,000/month. If the firm produces 1,000,00 . units a month, the total variable costs equal

a. $125Million
b. $45Million
c. $1Million
d. $170Million


d

Economics

You might also like to view...

On a bank's balance sheet, assets are

A) the uses of acquired funds. B) the sources of acquired funds. C) those items owed by the bank to depositors and others. D) by definition equal to the bank's liabilities.

Economics

One advantage of a partnership is

A) lower costs. B) they are easy to form. C) all the profits go to the older partner. D) they are double taxed.

Economics

A person who worked 20 hours per week while going to school would be categorized as

a. employed b. unemployed c. not in the labor force d. marginally unemployed e. labor impaired

Economics

Ceteris paribus, if the French decide they want to drink more Chinese-grown tea, this causes the ________ Chinese currency to ________.

A. supply of; decrease B. demand for; increase C. demand for; decrease D. supply of; increase

Economics