Solve the problem.As part of a physics experiment, Ming drops a baseball from the top of a 335-foot building. To the nearest tenth of a second, for how many seconds will the baseball fall? (Hint: Use the formula h = 16t2, which gives the distance h, in feet, that a free-falling object travels in t seconds.)

A. 83.8 sec
B. 20.9 sec
C. 1.1 sec
D. 4.6 sec


Answer: D

Mathematics

You might also like to view...

Graph the line.y = -2x

A.

B.

C.

D.

Mathematics

Solve the equation. Round your answer to the nearest tenth. -3.9q + 1.9 = -23.4 - 1.6q

A. 6.9 B. 11 C. 6.5 D. -28

Mathematics

Provide an appropriate response.Find y' if y = 10x2 + 1.

What will be an ideal response?

Mathematics

Find the slope of the line. Interpret the slope in terms of rise and run.

A. Undefined; The run always equals zero B. 0; The rise always equals zero C. 2; The graph rises 2 units for each unit of run. D. -1; The graph falls 1 unit for each unit of run.

Mathematics