A county engineer would like to determine if a speed reduction strategy has been effective, and performs a second speed study to pair with one done before the strategy was implemented. The collected data has the following characteristics. Determine, with a 95% confidence level, if there is a statistically significant decrease in speeds, using first the t-test and then the Z-test.
?1 = 43.8 mi/h ? 2 = 35.2 mi/h
S1 = 6.5 mi/h S2 = 7.6 mi/h
n1 = 30 n2 = 30
What will be an ideal response?
Determining significance in a “decrease” in speeds indicates a one-tail test. For the t-test, first compute the square root of the pooled variance, using Eq. 4.9.
Sp2 = ((n1 - 1)S12 + (n2 - 1)S22) / (n1 + n2 - 2)
Sp = 7.1
Now find the test statistic T using Eq. 4.8.
T = 4.69
Determine the t-value, 30 + 30 – 2 = 58 degrees of freedom, t = approximately
1.671.
Since 4.69 > 1.671, T > t and it can be concluded that there is a significant decrease in speeds.
Using the Z-test, determine the standard deviation of the difference in means, using Eq. 4.7.
Sd = 1.825
The z-value for 95% confidence is 1.645. The test for significance is thus SdZ = 1.825 x 1.645 = 3.002.
Since the difference in means (43.8 – 35.2) = 8.6 > 3.002, it can be concluded that there is a significant decrease in speeds.
You might also like to view...
Pesticides are not good as part of an IPM program
Indicate whether the statement is true or false
Today the most popular solid laser is the ____.
A. neodymium-doped, yttrium aluminum garnet B. ruby rod C. glass rod D. nitrogen
The output winding of a transformer is called the _____ winding.
A. primary B. secondary C. tertiary D. tapped
ASE-Style Multiple Choice A(n) ____ is the original factory paint job.
A. band coat B. OEM finish C. E-coat D. repair primecoat