McCarthy Construction is trying to bring the company-funded portion of its employee retirement fund into compliance with HB-301. The company has already deposited $500,000 in each of the last 5 years. If the company increases its deposits beginning in year 6 by 15% per year each year through year 20, how much will be in the fund immediately after the last deposit, provided the fund grows at a rate of 12% per year? Solve using (a) tabulated factors,

What will be an ideal response?


(a) Find P in year 4 for the geometric gradient,
then move all cash flows to future
P 4 = 500,000[1 – (1.15/1.12) 16 ]/(0.12 – 0.15)
= $8,773,844

F = 500,000(F/A,12%,4)(F/P,12%,16) + P 4 (F/P,12%,16)
= 500,000(4.7793)(6.1304) + 8,773,844(6.1304)
= $68,436,684

Trades & Technology

You might also like to view...

The two most significant characteristics of the classification system used in the United States are a unique system of terminology and focus on measurable soil properties as a primary basis for the classification

Indicate whether the statement is true or false

Trades & Technology

A red fluid is discovered under a vehicle. This could be due to a leaking ________

A) Engine gasket (engine oil leak) B) Coolant hose (coolant leak) C) Transmission/transaxle (ATF leak) D) Either B or C

Trades & Technology

If +2 volts is applied to the inverting input of an op amp comparator, and -2 volts is applied to the non-inverting input, the output will be at a __________ volt saturation.

A. positive B. negative

Trades & Technology

A 12 VP sine wave equals ________

A) 7.64 VAVG B) 24 VPP C) 8.48 VRMS D) all of these

Trades & Technology