A steel bracket ABC (EI 5 4.2 3 106 N # m2) with span length L 5 4.5 m and height H 5 2 m is subjected to load P 5 15 kN at C. The maximum horizontal displacement of joint C is approximately:



(A) 22 mm

(B) 31 mm

(C) 38 mm

(D) 40 mm


(B) 31 mm

Physics & Space Science

You might also like to view...

The ____ is the point on the celestial sphere directly above an observer who can be at any point on the Earth

a. north celestial pole b. south celestial pole c. zenith d. celestial equator e. nadir

Physics & Space Science

A historical science: Scientists in many fields can test their hypotheses by proposing and carrying out experiments in which they can change variables in a controlled fashion

Astronomers, however, cannot adjust the properties of the objects they study. In what sense, then, can astronomers still conduct experiments?

Physics & Space Science

Which of the following is (are) conserved in an isolated system?

1.the kinetic energy alone 2.the potential energy alone 3.both the potential energy and the kinetic energy 4.the sum of the kinetic energy and the potential energy

Physics & Space Science

A miniature heat sink heat exchanger is constructed with circular cross section channels (similar to that in Example 7.4), each of which has a diameter of 3.0 mm, drilled through a rectangular block. Cooling water at 20°C flows at the rate of 0.5 kg/h through each circular pipe, which has a constant surface temperature of 80°C. Assuming fully developed velocity and temperature distribution conditions, determine the length of the drilled pipe if the outlet water temperature is 60°C. Also, based on your calculations, verify the fully developed condition assumption.

GIVEN • Heat exchanger constructed with circular cross section channels. • Diameter of channel (Di)= 3 mm = 3*10-3 m • Cooling water inlet temperature (Tin)= 200C • Cooling water flow rate (m• )=0.5 kg/h = 1.39*10-4 kg/s • Cooling water outlet temperature (Tout)= 600C • Surface temperature(Ts)=800C FIND (a) Length of the drilled pipe. (b) Verify fully developed condition assumption PROPERTIES AND CONSTANTS or Water at 60°C: Density (?) = 982.8 kg/m3 Specific heat (cp) = 4182.8 J/(kg K) Thermal conductivity (k) = 0.657 W/(m K) Absolute viscosity (?) = 483.7 × 10–6 (Ns)/m2 Prandtl Number (Pr) = 3.02

Physics & Space Science