A 600-W TV receiver is turned on for 4 hours with nobody watching it. If electricity costs 10 cents/kWh, how much money is wasted?

What will be an ideal response?


W = pt = 600x4 = 2.4 kWh
C = 10cents x2.4 = 24 cents

Trades & Technology

You might also like to view...

Milk is the only substance that is intended by nature for no other use than as

food.

Indicate whether the statement is true or false.

Trades & Technology

Since the 1960s, the number of horses and mules in the United States has _____

a. decreased c. remained about the same b. increased d. almost disappeared

Trades & Technology

The tenth character represents the year of the vehicle. If the tenth character is a "Y," what year is the vehicle?

A) 2004 B) 2002 C) 2000 D) 1998

Trades & Technology

The term used to indicate power is ____.

A. wattage B. resistance C. current D. voltage

Trades & Technology