The room in Problem 3 is filled with a sponge that can hold water. Water flows into and out of the volume, as shown. If V3 = 0.02 m3/s, m1 = 40 kg/s, and V2 = 1.2 m/s, the rate at which the mass of the water changes in the volume is nearest:
A) 79 kg/s
B) 69 kg/s
C) 59 kg/s
D) 49 kg/s
A) 79 kg/s
Following the steps that result the conservation of mass requires
We have used the density of water as ? = 1000 kg/m3, the nominal value used if temperature information is not given. ( ? = 1/v = 1/0.001001 = 999 kg/m3. The density of water is most often used as 1000 kg/m3, unless otherwise stated.)
You might also like to view...
Which improper operation can lead to air in column?
A) Rapid changes in column control and set points B) Opening a bleed valve on a vacuum column C) No cooling liquid on condenser D) Operation of column bottoms level too high or too low
The device in a PV system which allows the solar power to run AC appliances is which of the following?
A) Inverter. B) AC adapter. C) Rectifier. D) AC collector.
If voltage drop is an issue, then a(n) ___________________ wire size may be necessary.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Once in the roundabout, drivers travel:
a. in a counter-clockwise direction b. in a clockwise direction c. in both directions