A company installs 5000 light bulbs, each with an average life of 500 hours, standard deviation of 100 hours, and distribution approximated by a normal curve. Find the approximate number of bulbs that can be expected to last the period of time.Less than 200 hours

A. 4 bulbs
B. 10 bulbs
C. 4444 bulbs
D. 25 bulbs


Answer: D

Mathematics

You might also like to view...

A function f(x), a point x0, the limit of f(x) as x approaches x0, and a positive number ? is given. Find a number  such that for all x, 0 <  < ? ?  < ?.f(x) = 10x + 1, L = 11, x0 = 1, and ? = 0.01

A. 0.002 B. 0.01 C. 0.001 D. 0.005

Mathematics

Solve the system by the addition method.  2x + 10y = -5610x + 2y = 56

A. {(-7, 7)} B. {(-2, 7)} C. {(7, -7)} D. {(10, -10)}

Mathematics

Determine whether the first number is divisible by the second number.54; 9

A. Yes B. No

Mathematics

Solve the problem.A figure skater must trace a figure eight on the ice that consists of two perfect circles, each with a radius of 9 ft. How far does the skater go in tracing the figure eight?(Use 3.14 for ? .)

A. 28.26 ft B. 113.04 ft C. 26.26 ft D. 56.52 ft

Mathematics