Suppose Qxd = 10,000 ? 2 Px + 3 Py ? 4.5M, where Px = $100, Py = $50, and M = $2,000. How much of good X is consumed?

A. 500 units
B. 1,100 units
C. 950 units
D. 100 units


Answer: C

Economics

You might also like to view...

For part A coverage of Medicare, the patient pays a deductible approximately equal to the cost of the first day in the hospital; Medicare pays

a. for days 2-30. b. for days 2-60 c. for days 2-90. d. for the remainder of the hospital stay, however long it may be

Economics

If the exchange rate between the yen and the dollar changes from 100 yen = $1 to 110 yen = $1, then:

a. the dollar has depreciated in value. b. U.S.-made goods will become less expensive to Japanese citizens. c. the dollar has appreciated in value. d. Japanese-made goods will become more expensive to U.S. citizens. e. there will be an increase in the demand for dollars in the foreign exchange market.

Economics

Which of the following is an example of using the scientific method with a natural experiment?

a. measuring how long it takes a marble to fall from a ten story building b. comparing plant growth with and without a soil additive c. tracking the price of oil when a war in the Middle East interrupts the flow of crude oil d. observing the reaction when two chemicals are mixed together

Economics

A person should consume more of something when its marginal:

A. benefit exceeds its marginal cost. B. cost exceeds its marginal benefit. C. cost equals its marginal benefit. D. benefit is still better.

Economics