For a corporation that has a taxable income of $250,000, determine (a) the marginal tax rate, (b) the total taxes, and (c) the average tax rate.

What will be an ideal response?


(a) From Table 17.1, marginal tax rate = 39%

(b) Taxes = 0.15(50,000) + 0.25(75,000 – 50,000) + 0.34(100,000 - 75,000) +
0.39(250,000 – 100,000)
= $80,750
or
Taxes = 22,250 + 0.39(250,000 – 100,000)
= $80,750

(c) Average tax rate = (80,750/250,000)(100%) = 32.3%

Trades & Technology

You might also like to view...

The majority of African slaves coming to the New World

A. went to English North America. B. were delivered to South America and the West Indies. C. came to New England. D. were brought by the Dutch. E. died before reaching their destination.

Trades & Technology

____________________ ports are used on very wide ports to prevent the piston ring from catching on the edge of the port.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

What is another way of describing the HADI injector quantity compensation code (IQCC)?  

A. rail pressure B. fuel flow code to balance injectors C. peak injection pressure rating D. leak-off pressure differential

Trades & Technology

Cats and dogs are equally susceptible to a taurine deficiency

A. True B. False

Trades & Technology