Light having a wavelength equal to the peak wavelength of a star of what temperature can produce photoelectrons from manganese 
A. 960 K
B. 23000 K
C. 9600 K
D. 96000 K
E. 2300 K
C. 9600 K
You might also like to view...
A spherical particle of density and 2.00-mm radius is located at the same distance from the Sun as the Earth (RSE = 1.5 × 1011 m, G = 6.67 × 10-11 Nm2/kg2, S? = 1365 W/m2?, M S = 1.99 × 1030 kg) . If the particle absorbs 100 percent of the sunlight reaching it, the ratio of the force exerted by the solar radiation to the force of gravity exerted on the particle by the Sun is
A. 5.8 × 10?5. B. 0.58. C. 1.0. D. 1.7. E. 1.7 × 104.
A punster in the utility industry has referred to the burning of coal in the Cool Water plant of Southern California Edison as "immaculate combustion." Explain how serious he could have been by reference to Table 12.4 and Figure 12.17
What will be an ideal response?
When sulfur-35 (Z = 16) decays to chlorine-35 (Z = 17), a(n) __________ is emitted
Fill in the blank(s) with correct word
Uncertainty Principle Using Momentum and Position: If the uncertainty in the position of a proton is 0.053 nm, what is the uncertainty in its speed? (h = 6.626 × 10-34 J ? s, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A. 2.2 m/s B. 0.60 km/s C. 0.98 km/s D. 37 m/s E. 1.2 km/s