How many meters are there in one millimeter?

Figure


Answer: d

Trades & Technology

You might also like to view...

The inside diameter of an incinerator’s smokestack is 0.5 m. The flow rate of ventilation air emitted through the stack is 0.1 m3/s at 800?C. The exhaust exists the stack into an atmosphere with a 3 m/s average wind speed and an ambient temperature of 23?C at the stack exit. Determine the effective stack height for a 10-m-high smokestack given the following additional information:

a. Ground-level temperature, T = 23.2 b. Ground-level temperature, T = 23.0 c. Ground-level temperature, T = 22.0 What will be an ideal response?

Trades & Technology

_____ refers to the level where stone begins for a concrete floor or topsoil begins when grading off

land.

a. Substone c. Subgrade b. Sublevel d. Subsoil

Trades & Technology

Find i?, i? in Fig. 2.73.

Trades & Technology

Determine the correct calculation

A) 4.7 m ÷ 1.24 = .379 m B) 5600 × (9.6 × 10^7 ) = 5.376 milli C) 89.4 k × 1.2 m = 1.072 km D) 5.6 ÷ 17 m = 32.9 m

Trades & Technology