The height of a projectile fired upward with an initial velocity of 200 feet per second is given by the formula
?

?
where h is the height in feet and t is the time in seconds. Find the time required for the projectile to return to earth.
?
A. 20 sec
B. 45 sec
C. 35 sec
D. 15 sec
E. 30 sec
Answer: A
Mathematics
You might also like to view...
Factor the expression by removing the common factor with the smaller exponent.
?
?
A. ?
B. ?
C.
D. ?
E. ?
Mathematics
Find the velocity vector in terms of ur and u?.r = ea? and = 8
A. v = 8aea?ur + 8ea?u? B. v = 8aea?ur + 8aea?u? C. v = 8ea?ur + 8ea?u? D. v = 8ea?ur + 8aea?u?
Mathematics
Provide an appropriate response.Write 0.109 as a percent.
A. 0.109% B. 0.0109% C. 109% D. 10.9%
Mathematics
Find the intervals on which the function is continuous.y =
A. (-?, -10), (-10, ?)
B. ,
C. (-?, ?)
D. (-?, 10), (10, ?)
Mathematics