A parallel resonant circuit with a bandwidth of 40 krad/s and the half power frequencies are ?? = 4.98 Mrad/s and ?? = 5.02 Mrad/s, calculate the quality factor and resonant frequency.
What will be an ideal response?
Since ??= ?? – B/2 then ?o = (4.98+0.04/2) M = 5 Mrad/s. Since B = ??/Q then
Q = 5 M/0.04 M = 125.
You might also like to view...
On a vernier transit level, the line of sight is perpendicular to the horizontal axis when the telescope level bubble is centered and the vertical circle/arc is set at _____.
a. 0 degrees b. 90 degrees c. 180 degrees d. 270 degrees
Masonry formed of stones cut accurately to rectangular faces and laid in regular courses with thin mortar joints is called natural stone
Indicate whether the statement is true or false
Drivers must check and secure cargo
A. after driving 25 miles (40 km) from the originating dock or terminal B. every 12 hours or every 500 miles (964 km) while driving C. as part of the posttrip inspection D. all of the above
Generator misalignment may be seen during a visual inspection as damage to the shaft coupling or bearings.
Answer the following statement true (T) or false (F)