Copper has a density of 555 lbm/ft3 and a specific heat of 0.0925 Btu/lbm-R. Consider that a block of copper undergoes a process which increases its pressure and temperature from 14.7 psi and 540 R to 295 psi and 720 K. Determine the change in specific internal energy and specific enthalpy for the copper in this process. No not neglect the pressure terms in the enthalpy calculation.

Given: Cu; p = 555 lbm/ft3; c = 0.0925 Btu/lbm-R; T1 = 540 R; P1 = 14.7 psi; T2 = 720K; P2 = 295 psi

What will be an ideal response?


v = 1/p = 0.00180 ft3/lbm
Assuming copper to be an incompressible substance with constant specific heats,
?u = c (T2 – T1) = 16.65 Btu/lbm
?h = c (T2 – T1) + v (P2 – P1)
= 16.65 Btu/lbm + (0.00180 ft3/lbm)(295 – 14.7)lbf/in2 (144 in2/ft2)(1 Btu/778.169 lbf-ft)
= 16.74 Btu/lbm

Trades & Technology

You might also like to view...

Name the various ways concrete can be moved and placed.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Pounds and ounces are mixed units, which can be reduced by dividing the ounces by ____.

A. 4 B. 8 C. 12 D. 16

Trades & Technology

When transferring materials into tissue culture tubes, what is one of the most important objectives?

a. transfer quickly and in a clean environment b. keep the culture tubes from falling over c. wash the plant material longer than the protocol advises to keep the plant clean d. transfer slowly and deliberately so that the plant material has time to adjust to the new environment

Trades & Technology

The site location plan shows the following.

A. location of all doors B. location and dimensions of the building C. location of all service utilities D. location of service utilities

Trades & Technology