The demand for good X is given by QX = 4,000 - PX - 2PY + 4PZ + 0.2M, where PY is the price of good Y, PZ is the price of good Z, and M is income. If PY = $800, PZ = $200 and M = $5000, what is the inverse demand function for good X?
A. PX = 4,200 - QX.
B. PX = 4,600 - 2QX.
C. PX = 3,200 - QX.
D. PX = 1,200 - 2QX.
Answer: A
You might also like to view...
The flatter is the LM curve
A) the more effective is fiscal policy. B) the less effective is fiscal policy. C) the less is the interest sensitivity of saving. D) the less is the interest sensitivity of the money supply.
Using the growth accounting equation, if the growth rate of technology is 3%, the growth of labor is 2% and the growth of capital is 1% then if ?=0.25 then growth of output can be estimated to be:
A. 6.00%. B. 4.00%. C. 4.75%. D. 4.25%.
What is the primary distinction between debt/equity markets and derivative markets?
What will be an ideal response?
Which of the following is the source of data on wealth concentrations in the United States?
A. Survey of Labor and Income B. Survey of Household Income and Wealth C. Survey of Current Business D. Survey of Consumer Finances