Velma is in a train moving north at 20 m/s. She throws a stone toward the rear of the train, at 5 m/s relative to herself. Mort, standing beside the tracks, sees the stone move
A) south at 15 m/s.
B) south at 25 m/s.
C) north at 25 m/s.
D) north at 15 m/s.
E) north at 20 m/s.
D
You might also like to view...
Traveling at their current speeds, how long would it take the Pioneer and Voyager probes to travel the distance to the nearest stars?
A) at least 100,000 years B) several billion years C) around 4.4 years D) about a 1,000 years
At the highest point on the path of a projectile, its vertical acceleration
a. equals g pointing downwards. b. equals g pointing upwards. c. is zero. d. is undetermined. e. does not exist.
If I short out a D cell and draw a current of 7 A for 5 s, how many coulombs of charge move through the circuit?
a. 7 C c. 7/5 C b. 5 C d. 35 C
Photoelectric Effect Using Stopping Potential: When a photoelectric surface is illuminated with light of wavelength 437 nm, the stopping potential is measured to be 1.67 V. (1 eV = 1.60 × 10-19 J, e = 1.60 × 10-19 C, melectron = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s)(a) What is the work function of the metal, in eV?(b) What is the maximum speed of the ejected electrons?
What will be an ideal response?