An aluminum ball is shot from a cannon. As it leaves the muzzle of the cannon, the ball has a temperature of 100oC and a velocity of 250 m/s. Experiencing no air resistance, the ball hits a target and drops to a velocity of 0. Assuming that there is no heat lost in the process, what is the temperature of the aluminum ball after the ball comes to rest?
Given: Al; T1 = 100oC; V1 = 250 m/s; V2 = 0
Assume: Q = W = ?PE = 0; the Aluminum is an incompressible substance with constant specific heats: c = 0.903 kJ/kg-K = 903 J/kg-K
What will be an ideal response?
Solution: The First Law for this closed system reduces to
You might also like to view...
Which of the following begins with the activation of plasminogen?
A) thrombosis B) fibrinolysis C) agglutination D) intrinsic pathway E) extrinsic pathway
The lines that connect the data points in a chart are referred to as ____.
A. legends B. markers C. bars D. trend lines
Embodied energy is typically calculated in terms of ____ of energy.
A. Btus B. megajoules C. kilojoules D. kilowatts
Current-sensing resistors are used in
A) motor controllers B) computers C) battery chargers D) all of the above