A 2-kg car moving towards the right at 4 m/s collides head on with an 8 kg car moving towards the left at 2 m/s, and they stick together. After the collision, the velocity of the combined bodies is __________ m/s pointing __________

Fill in the blank(s) with correct word


0.8, towards the left

Physics & Space Science

You might also like to view...

Why must telescopes observing at long infrared (that is, far-infrared) wavelengths be cooled to low temperatures?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

The speed of light in a certain medium is 2.2 x 108 m/s. What is the index of refraction of this medium?

A) 1.0 B) 1.2 C) 1.4 D) 1.6 E) 1.8

Physics & Space Science

What is the wavelength of the photon emitted when a hydrogen atom which is in the initial state n = 4 transitions to the final state n = 2? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A) 243 nm B) 486 nm C) 556 nm D) 312 nm E) 609 nm

Physics & Space Science

The peak wavelength in the continuous emission spectrum of a body is inversely proportional to its ____________________

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science