Solve the problem using a system of equations.A company sells nuts in bulk quantities. When bought in bulk, peanuts sell for $1.30 per pound, almonds for $2.40 per pound, and cashews for $3.15 per pound. Suppose a specialty shop wants a mixture of 320 pounds that will cost $2.59 per pound. Find the number of pounds of each type of nut if the sum of the number of pounds of almonds and cashews is three times the number of pounds of peanuts. Round your answers to the nearest pound.

A. Peanuts: 80 lb., almonds: 40 lb., cashews: 200 lb.
B. Peanuts: 90 lb., almonds: 40 lb., cashews: 190 lb.
C. Peanuts: 40 lb., almonds: 200 lb., cashews: 80 lb.
D. Peanuts: 200 lb., almonds: 80 lb., cashews: 40 lb.


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Solve the problem.At the end of the day, a storekeeper had $1050 in the cash register, counting both the sale of goods and the sales tax of 5%. Find the amount that is the tax. Round to the nearest dollar if necessary.

A. $50 B. $53 C. $55 D. $41

Mathematics

Perform the indicated operation and, if possible, simplify. - 

A.
B.  
C.  
D.  

Mathematics

Solve the polynomial inequality and graph the solution set on a number line. Express the solution set in interval notation.(2x + 9)(5x - 4) > 0

A.

B.

C.  ? 

D.

Mathematics

Simplify.

A.
B.
C.
D.

Mathematics