A force acting on a 2.00 kg object is given by F(x) = (2.00 N/m)x + (1.00 N/m3)x3. An object starts at rest at x = 1.00 m. What is speed of the object when it reaches x = 2.00 m?

A)

1.23 m/s
B)

0.650 m/s
C)

2.60 m/s
D)

1.78 m/s
E)

The object does not reach 2.00 m because the increase in potential energy would imply a negative kinetic energy.


C

Physics & Space Science

You might also like to view...

The Complementary color of BLUE light is:

a. Magenta b. Yellow c. Cyan d. White

Physics & Space Science

A 60.0-Hz ac generator with a peak voltage of 110 V drives a series RL circuit with R = 10.0 ? and L = 10.0 mH. The power factor, cos ?, is

a. ?1.00. b. ?0.936. c. +0.943. d. +0.936. e. +1.00.

Physics & Space Science

The Bohr quantization principle is responsible for the relative indivisibility of atoms

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

A 30-kg child rides on a circus Ferris wheel that takes her around a vertical circular path with a radius of 20 m every 22 s. What is the magnitude of the resultant force on the child at the highest point on this trajectory?

a. 49 N b. 0.29 kN c. 0.34 kN d. 0.25 kN e. 0.76 kN

Physics & Space Science