If the intensity of an electromagnetic wave is 80 MW/m2, what is the amplitude of the magnetic field of this wave? (c = 3.0 × 108 m/s, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, ?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2)

A) 0.82 mT
B) 0.33 µT
C) 10 T
D) 14 T
E) 0.58 mT


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

A parsec is slightly more than 200,000 AU

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

When a star has exhausted all of its hydrogen, it is said to have reached the zero-age main sequence (ZAMS)

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

Pope Gregory XIII decreed that 10 days would be skipped in 1582 because

a. the calendar and the seasons were out of sync. b. of a meteor impact. c. he was insane. d. skipping his birthday would prevent his removal.

Physics & Space Science

A sievert is how many rem?

A. 1 B. 0.01 c. 100 D. 1000

Physics & Space Science