Division X makes a part with the following characteristics:    Production capacity 25,000unitsSelling price to outside customers$18 Variable cost per unit$11 Fixed costs, total$100,000 Division Y of the same company would like to purchase 10,000 units each period from Division X. Division Y now purchases the part from an outside supplier at a price of $17 each. Suppose Division X has ample excess capacity to handle all of Division Y's needs without any increase in fixed costs and without cutting into sales to outside customers. If Division X refuses to accept the $17 price internally and Division Y continues to buy from the outside supplier, the company as a whole will be:

A. worse off by $20,000 each period.
B. worse off by $70,000 each period.
C. worse off by $60,000 each period.
D. better off by $60,000 each period.
E. better off by $10,000 each period.


Answer: C

Business

You might also like to view...

Using avatars for training purposes is an example of

A. a simulation. B. an orientation. C. adventure learning. D. benchmarking. E. action learning.

Business

The following two sets of priorities assume the same priorities: {P1=300, P2=300, P3=20, and P4=10} and {P1=30, P2=30, P3=2, and P4=1}

a. True b. False

Business

A method in which production of an item begins in advance of customer needs is called:

A) the andon method. B) the pull method. C) the jidoka method. D) the push method.

Business

Antivirus servers can only find viruses, not other types of malware

Indicate whether the statement is true or false.

Business