Tri-States Gas Producers expects to borrow $800,000 for field engineering improvements. Two methods of debt financing are possible—borrow it all from a bank or issue debenture bonds. The com­pany will pay an effective 8% per year to the bank for 8 years. The principal on the loan will be reduced uniformly over the 8 years, with the remainder of each annual payment going toward interest. The bond issue will be for 800 ten-year bonds of $1000 each that require a 6% per year dividend payment.

(a) Which method of financing is cheaper after an effective tax rate of 40% is considered?
(b) Which is the cheaper method using a before-tax analysis? Is it the same as the after-tax choice?


(a) Bank loan
Annual loan payment = 800,000(A/P,8%,8)
= 800,000(0.17401)
= $139,208

Principal payment = 800,000/8 = $100,000
Annual interest = 139,208 – 100,000 = $39,208
Tax saving = 39,208(0.40) = $15,683
Effective interest payment = 39,208 – 15,683 = $23,525
Effective annual payment = 23,525 + 100,000 = $123,525

The AW-based i* relation is:

0 = 800,000(A/P,i*,8) - 123,525
(A/P,i*,8) = 0.15441
i* = 4.95% (RATE function)

Bond issue
Annual bond dividend = 800,000(0.06) = $48,000
Tax saving = 48,000(0.40) = $19,200
Effective bond dividend = 48,000 – 19,200 = $28,800

The AW-based i* relation is:

0 = 800,000(A/P,i*,10) - 28,800 - 800,000(A/F,i*,10)

i* = 3.60% (RATE or IRR function)

Bond financing is cheaper.

(b) Before taxes: bonds cost 6% per year, which is less than the 8% loan. The answer before taxes is the same as that after taxes.

Trades & Technology

You might also like to view...

How many diodes are required to convert three-phase AC power to high-efficiency DC power?

a. Two b. Four c. Six d. Eight

Trades & Technology

The _____ is a very stocky duck, and it is often called by its nickname, "Butterball."

a. lesser scaup b. greater scaup c. mallard d. bufflehead

Trades & Technology

Which of these head gaskets is most commonly used on engine equipped with an aluminum cylinder head on a cast iron block?

A) Multilayered steel (MLS) B) Solid steel core C) Perforated steel core D) Either A or B

Trades & Technology

Technician A says that waterborne paint contains 15 to 20 percent co-solvents. Technician B says that the principal means of curing waterborne paint is through evaporation. Who is correct?

A. Technician A only B. Technician B only C. Both Technicians A and B D. Neither Technician A nor B

Trades & Technology