A proton moving with a velocity of 4.0 × 104 m/s along the +y-axis enters a magnetic field of 0.20 T directed towards the -x-axis. What is the magnitude force acting on the proton?
A) 8.0 × 10-15 N
B) 3.9 × 10-15 N
C) 2.6 × 10-15 N
D) 0 N
E) 1.3 × 10-15 N
E
You might also like to view...
If C1 = 30 µF, C2 = 25 µF, C3 = 15 µF, and ?V0 = 24 V, determine the energy stored by C2
a.
2.3 mJ
b.
4.8 mJ
c.
3.6 mJ
d.
1.3 mJ
e.
3.2 mJ
Light of frequency 6.00 × 1014 Hz illuminates a soap film (n = 1.33 ) having air on both sides of it. When viewing the film by reflected light,
what is the minimum thickness of the film that will give an interference maximum when the light is incident normally on it? (c = 3.00 × 108 m/s) A) 24.0 nm B) 94.0 nm C) 188 nm D) 279 nm E) 376 nm
How did scientists first prove that light had a finite speed?
a. By measuring how long it takes for a second observer to be seen uncovering a lantern on a distant mountain in response to the first observer uncovering a lantern. b. By measuring how long it took to see lightning during a thunderstorm. c. By measuring how fast a notched wheel must rotate for light passing through one notch to be reflected from a distant mirror back through the next notch. d. By measuring how fast a multi-faced mirror must rotate for light reflected from one mirror face to be reflected from a distant mirror to reflect back from the next face. e. By measuring how the revolution of the moons of Jupiter appears longer when they are farther from Earth.
If the speed of an electron increases, its de Broglie wavelength
a. increases. b. decreases. c. stays the same. d. may increase or decrease.