Convert the units.382 L =
mL
A. 38.2 mL
B. 0.382 mL
C. 38,200 mL
D. 382,000 mL
Answer: D
You might also like to view...
Solve the problem.A simple electrical circuit consists of a resistor connected between the terminals of a battery. The voltage V (in volts) is dropping as the battery wears out. At the same time, the resistance R (in ohms) is increasing as the resistor heats up. The power P (in watts) dissipated by the circuit is given by P = . Use the equation
=
+
src="https://sciemce.com/media/4/ppg__ttttt0613191120__f1q4g5.jpg" style="vertical-align: -17.0px;" /> to find how much the power is changing at the instant when R = 4 ohms, V = 2 volts,
and dV/dt = -0.08 volts/sec.
A. 0.58 watts
B. 0.42 watts
C. -0.42 watts
D. -0.58 watts
Match the given equation with one of the graphs.81x2 + 25y2 = 2025
A.
B.
C.
D.
Simplify. Assume that all variables represent positive real numbers.
A. 49
B. 12
C. 7
D. 7
Find the slope-intercept form of the equation of the line with the given properties.Slope = -6; y-intercept = 9
A. y = -6x + 9 B. y = 9x + 6 C. y = 9x - 6 D. y = -6x - 9