Vipsana's Gyros House sells gyros. The cost of ingredients (pita, meat, spices, etc.) to make a gyro is $2.00. Vipsana pays her employees $60 per day. She also incurs a fixed cost of $120 per day

Calculate Vipsana's variable cost per day when she produces 50 gyros using two workers?
A) $100 B) $124.40 C) $220 D) $240


C

Economics

You might also like to view...

A disadvantage of the corporate form of business organization is that corporate income is taxed twice

a. True b. False

Economics

A monopolistically competitive firm produces where

A. marginal revenue equals price. B. marginal revenue equals marginal cost. C. its marginal revenue curve lies above its demand curve. D. its marginal revenue curve intersects the quantity axis.

Economics

Suppose the quantity of sodas and the quantity of popcorn are on an indifference curve/budget line diagram. An increase in income shifts the budget line ________ and, if popcorn is a normal good, shifts the demand curve for popcorn ________

A) rightward; rightward B) rightward; leftward C) leftward; rightward D) leftward; leftward

Economics

Over the past 20 years, foreign financial investment in the United States has

A) increased significantly. B) decreased significantly. C) remained fairly consistent. D) become negative.

Economics