An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a proton
If the proton is held in place, how fast will the electron be moving when it is 3.00 cm from the proton? (mel = 9.11 × 10-31 kg,
e = 1.60 × 10-19 C, k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N • m2/C2)
A) 75.0 m/s
B) 106 m/s
C) 130 m/s
D) 1.06 × 103 m/s
E) 4.64 × 105 m/s
B
You might also like to view...
While most large moons orbit counterclockwise above their planets' equators, the smaller moons often show eccentric or even retrograde orbits, suggesting capture
Indicate whether the statement is true or false
If two stars are stacked vertically on a H-R diagram then they necessarily differ in their
A. luminosity class. B. spectral class. C. distance. D. temperature.
When light passes through two or more narrow slits, an alternating dark and bright pattern is observed on a screen because of __________
Fill in the blank(s) with correct word
The isotope 64Zn has a nuclear radius of 4.8 × 10^-15 m. Approximately what is the nuclear radius of the isotope 125Te?
a. 2.0 × 10^-15 m c. 2.7 × 10^-15 m b. 3.6 × 10^-15 m d. 6.0 × 10^-15 m