If an electron moves from a higher energy orbital to a lower energy one, the atom will ________.
A. become a different element
B. absorb a photon
C. become excited
D. vibrate
E. emit a photon
Answer: E
You might also like to view...
Captain Planet measures the magnetic forces on a proton which is vertically falling at 1996. m/s at the equator (take the Earth's field to be 0.40 Gauss horizontal and pointing Northward)
What FORCE would she measure? (Give both amount of Newtons and direction.)
Based on human history, the likelihood that we will eventually colonize other habitable planets in our galaxy is
A) impossible to predict B) high C) zero D) low
A parallel plate capacitor with circular plates having radius 0.07 m and a dielectric with constant 2.2. If it is desired to store J in this capacitor, what must the separation distance be for a voltage of 1.5 kV?
A. 2.8 cm B. 5.5 cm C. 1.3 cm D. 0.90 cm E. 1.4 cm
The values of n and ? for a 4f subshell are
A) n = 4, ? = 4. B) n = 4, ? = 3. C) n = 3, ? = 3. D) n = 4, ? = 2. E) n = 3, ? = -3.