The measure of a material's capacity to transmit fluids is called the material's ______________
Fill in the blank(s) with correct word
permeability
You might also like to view...
Components: The magnitude of is 5.5 m, and this vector lies in the second quadrant and makes an angle of 34 ° with the +y-axis. The components of
are closest to:
A. Ax = -3.1 m, Ay = 4.6 m. B. Ax = 3.1 m, Ay = -4.6 m. C. Ax = 4.6 m, Ay = -3.1 m. D. Ax = -4.6 m, Ay = 3.1 m. E. Ax = -4.6 m, Ay = -3.1 m.
A miniature heat sink heat exchanger is constructed with circular cross section channels (similar to that in Example 7.4), each of which has a diameter of 3.0 mm, drilled through a rectangular block. Cooling water at 20°C flows at the rate of 0.5 kg/h through each circular pipe, which has a constant surface temperature of 80°C. Assuming fully developed velocity and temperature distribution conditions, determine the length of the drilled pipe if the outlet water temperature is 60°C. Also, based on your calculations, verify the fully developed condition assumption.
GIVEN • Heat exchanger constructed with circular cross section channels. • Diameter of channel (Di)= 3 mm = 3*10-3 m • Cooling water inlet temperature (Tin)= 200C • Cooling water flow rate (m• )=0.5 kg/h = 1.39*10-4 kg/s • Cooling water outlet temperature (Tout)= 600C • Surface temperature(Ts)=800C FIND (a) Length of the drilled pipe. (b) Verify fully developed condition assumption PROPERTIES AND CONSTANTS or Water at 60°C: Density (?) = 982.8 kg/m3 Specific heat (cp) = 4182.8 J/(kg K) Thermal conductivity (k) = 0.657 W/(m K) Absolute viscosity (?) = 483.7 × 10–6 (Ns)/m2 Prandtl Number (Pr) = 3.02
What is meant by a hypothesis?
A) a natural phenomenon that requires explanation B) an explanation for a phenomenon that makes a prediction C) a tentative understanding of a natural phenomenon D) a pseudoscientific idea E) a historical theory that has been proved inaccurate
It is possible to predict with certainty how much oil will have been extracted worldwide when the "oil era" is over
What will be an ideal response?