Potential Energy: An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a fixed proton. How fast will the electron be moving when it is 3.00 cm from the proton? (k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2, e = 1.60 × 10-19 C, melectron = 9.11 × 10-31 kg, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A. 75.0 m/s
B. 106 m/s
C. 130 m/s
D. 1.06 × 103 m/s
E. 4.64 × 105 m/s
Answer: B
You might also like to view...
What is gravitational lensing?
A. the temporary disappearance of a star as an object passes in front of it B. the use of Earth's gravity to shape lenses during grinding C. the focusing and brightening of starlight by the gravitational field of a foreground object D. the use of small telescopes to enhance the brightness of stars
Which of the following is NOT a property of elliptical galaxies?
A. They have little dust or cold gas. B. They have prominent spiral arms. C. They contain mostly old (Pop II) stars. D. Stars are distributed smoothly throughout their volume.
Which of the following numbers has 4 significant figures; which has 5 significant figures? (a) 3001 (b) 0.00370 (c) 4774.00 (d) 29.290
What will be an ideal response?
As an interstellar gas cloud shrinks in size, the law of conservation of angular momentum predicts it will
A) heat up. B) slow down in its rotation. C) cool off. D) continue shrinking. E) rotate faster.