Average total cost is $100 for a given output, total fixed cost is 120 and average variable cost is 70. What is the quantity being produced?

What will be an ideal response?


If AVC = 70 and ATC = 100 then AFC must = 30. Since total fixed cost = 120 it follows that 120/30 = 4, so the quantity is 4.

Economics

You might also like to view...

Aggregate expenditures include all of the following EXCEPT

A) consumption of food. B) purchases of intermediate goods. C) purchases of a piece of capital equipment. D) purchases of guns by the government.

Economics

The elasticity of supply measures the sensitivity of

A) supply to changes in costs. B) quantity supplied to quantity demanded. C) quantity supplied to a change in price. D) price to changes in supply.

Economics

From 1700-1780, the colonial population increased at a rate of approximately 3 percent per year. This rapid population growth was primarily due to

a. immigration from England. b. immigration from central Europe. c. higher birth rates in the colonies than in Europe. d. importation of slaves from Africa.

Economics

Which of the following taxes is based on the benefits-received principle?

a. corporate income taxes b. personal income taxes c. property taxes d. gasoline excise taxes e. user fees that collect the same amount from each person

Economics