Steam, with a specific internal energy of 1205 Btu/lbm, is flowing through a pipe located 15 ft above the ground. The velocity of the steam in the pipe is 200 ft/s. Determine the total internal energy, the kinetic energy, and the potential energy of 2.50 lbm of steam in the pipe.
Given: m = 2.50 lbm; z = 15ft; V = 200 ft/s; u = 1205 Btu/lbm
Assume: g = 32.174 ft/s2
What will be an ideal response?
U = mu = (2.50 lbm) (1205 Btu/lbm) = 3130 Btu
KE = ½ mV2/gc = ½ (2.50 lbm)(200 ft/s)2/(32.174 lbm-ft/lbf-s2) = 1550 ft-lbf = 2.00 Btu
PE = mgz/gc = (2.50 lbm)(32.174 ft/s2)(15 ft)/(32.174 lbm-ft/lbf-s2) = 37.5 ft-lbf = 0.0482 Btu
You might also like to view...
The area of a rectangle is found by the formula _____.
a. a = lw b. a = ?r2 c. a = lwh d. a = l ÷ w
7.3 + (-23.8 ) =
A) -31.1 B) -16.5 C) 16.5 D) 31.1
The temperature measurement of the air outside around the unit is called:
A) Supply-air temperature. B) Return-air temperature. C) Ambient temperature. D) Approach temperature.
In an ohmmeter, the needle at resting point means infinite resistance; the needle at full deflection means what type resistance?
A. Total B. Zero C. Internal D. Small