Solve the problem.The formula y =  models the average cost per unit, y, for Electrostuff to manufacture x units of Electrogadget IV. How many units must the company produce to have an average cost per unit of $410?

A. 147 units
B. 127 units
C. 149 units
D. 116 units


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Work the application. Write a legend and an equation. Solve the equation and answer in a complete sentence.Each box of matches contains 120 matches. Boxes of matches are shipped in cartons. Each carton contains 15 boxes of matches. How many matches are in each carton?

A. Let n = number of matches in each carton. 15 ? n = 120 Each carton contains 135 matches. B. Let n = number of matches in each carton. 120 ? 15 = n Each carton contains 180 matches. C. Let n = number of matches in each carton. 15 ? n = 120 Each carton contains 8 matches. D. Let n = number of matches in each carton. 120 ? 15 = n Each carton contains 1800 matches.

Mathematics

Answer the following statement(s) true (T) or false (F)

It is acceptable for a student teacher to dress more casually than other teachers in the building because he or she does not yet have a teaching license.

Mathematics

Graph the function by starting with the graph of the basic function and then using the techniques of shifting, compressing, stretching, and/or reflecting.f(x) =  - 2

A.

B.

C.

D.

Mathematics

Identify the number as prime, composite, or neither.126

A. Neither B. Prime C. Composite

Mathematics