In a household, a business is run for an average of 6 hours per day. The total power consumed by the computer and its printer is 230 watts. In addition, a 75-W light runs during the same 6 hours. If their utility charges 11.75 cents per kWhr, how much do the owners pay every 30 days?
What will be an ideal response?
Total energy consumed over every 30 day period = 30[(230+75)6] = 54.9 kWhr
Cost per 30 day period = $0.1175x54.9 = $6.451
You might also like to view...
The most common tool for heating a bearing for removal is a(n) _____
A) torch B) hot plate C) oven D) heating ring
Where is the thermostat's sensing bulb located on a window air conditioner?
What will be an ideal response?
When building the corner to the specified height, each course should be _____ before proceeding to the next course.
A. furrowed B. dampened C. aligned D. dried
The subsequent problems deal with the circuit shown below. Assume that the diode is ideal (i.e., has a 0V forward bias voltage).If V1 = 0V (short), V2 > 0, and R1 = R2 = R, what is I1?
A. ?V2 / R B. V2 / R C. V2 / 2R D. 0 E. ?V2 / 2R