Assume that a certain city consumes electrical energy at an average rate of 2.0 × 109 W. What would be the mass change in producing enough energy to keep this city running for 21 weeks? (c = 3.00 × 108 m/s)

A) 0.28 kg
B) 0.32 kg
C) 0.39 kg
D) 0.48 kg


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

The size of the Earth's orbit is doubled. This will allow the parallaxes of more distant stars to be measured

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

Many scientists suspect that Venus has a stronger and thicker lithosphere than Earth. If this is true, which of the following could explain it?

A) the high surface temperature that has "baked out" all the liquid water from Venus's crust and mantle B) the smaller size of Venus, which has allowed it to lose much more internal heat than Earth C) the slow rotation of Venus D) the apparent lack of plate tectonics on Venus

Physics & Space Science

What is the most accurate way to determine the distance to a very distant irregular galaxy?

A) using Cepheid variables B) using a white-dwarf supernova as a standard candle C) main sequence fitting D) Hubble's law

Physics & Space Science

If R = 2.0 k?, C = 4.0 mF, ? = 8.0 V, Q = 20 mC, and I = 3.0 mA, what is the potential difference Vb ? Va?



a.
+7.0 V

b.
+19 V

c.
+9.0 V

d.
?3.0 V

e.
?14 V

Physics & Space Science