Among the key ingredients of what a house is fundamentally worth would be
A. the quality of the school system in which the house is located.
B. the opportunity cost of the land on which the house is located.
C. "location, location, location"!
D. all of the options are correct.
Answer: D
You might also like to view...
Refer to the figure above. Domestic producers gain ________ because of the tariff
A) $5 B) $62,500 C) $15 D) $125,000
Suppose that a study of changes in admission prices reveals that when the price of admission to the museum increases by 10%, adults reduce their ticket purchases by 10%, senior citizens reduce their ticket purchases by 20%, college students reduce their ticket purchases by 25%, and children reduce their ticket purchases by 30%. If the cost of having a person visit the museum is the same regardless of whether the person is an adult, senior citizen, college student, or child, which of the following pricing schemes is the most likely to be used by the museum and why?
A. The museum will set one price of $12 for everyone because that is the most fair. B. $8 for children, $10 for college students, $12 for senior citizens, and $15 for adults because the museum can earn higher profits by charging the highest price to those with the least elastic demand and the lowest price to those with the most elastic demand. C. $8 for children, $10 for college students, $12 for senior citizens, and $15 for adults because the museum can earn higher profits by charging the lowest price to those with the least elastic demand and the highest price to those with the most elastic demand. D. $15 for children, $12 for college students, $10 for senior citizens, and $8 for adults because the adults are most likely to visit and the children are least likely to visit.
If the price of smoothies is $3.50 in the United States and the exchange rate is 110 yen per dollar, then what is the yen price of smoothies?
A. 110 yen B. 240 yen C. 318 yen D. 385 yen
When a monopolist sells two units of output its total revenues are $100. When the monopolist sells three units of output its total revenues are $120. When the monopolist sells three units of output, the price per unit is:
A. $6.67. B. $20. C. $33.33. D. $40.