Perform the “Calculating Horsepower” feature earlier in the chapter for a truck that weighs 2,500 kg, travels at a speed of 60 mph, and takes 10 seconds to reach 60 mph.

What will be an ideal response?


(60 mph)(0.447) = 26.82 m/s; W = -½ (2,500 kg)(26.82 m/s) 2 = 899.1 kJ
W = 899.1 kJ/10 s = 89.9 kW

Trades & Technology

You might also like to view...

To obtain the absolute pressure, ____.

A. read the gauge pressure B. add the atmospheric pressure to the gauge pressure C. subtract the atmospheric pressure from the gauge pressure D. multiply the atmospheric pressure by the gauge pressure

Trades & Technology

Identify the dislocation in terms of its Burgers vector (using vector notation) that can cross?slip between (111) and (111) of a fcc crystal.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

The U-joint cap angle was measured to be 14.5 degrees. After rotating the driveshaft 90 degrees the angle of the yoke was measured to be 10 degrees. The working angle of the driveshaft is ________

A) OK B) Too small C) Too large D) Not enough information to answer the question

Trades & Technology

Damper windings in a synchronous motor are used to __________.

A. reduce armature reaction B. reduce overshoot when the motor stops C. create a starting torque D. provide good speed regulation

Trades & Technology