A 10-kg rock and a 20-kg rock are thrown upward with the same initial speed v0 and there is no air. If the 10-kg rock reaches a maximum height h, what maximum height will the 20-kg ball reach?
A) h/4
B) h/2
C) h
D) 2h
E) 4h
C
You might also like to view...
Energy Density: A 4.4 × 1014 Hz laser emits a 2.1 ?s pulse that is 5.0 mm in diameter. The energy density in the beam is 0.24 J/m3. How many wavelengths are there in the length of the beam? (c = 3.0 × 108 m/s, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, ?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2)
A. 9.2 × 108 B. 2.8 × 109 C. 2.8 × 108 D. 9.2 × 109 E. 2.8 × 1010
An elephant and a feather fall through the air. The force of air resistance is
1) greater on the feather 2) greater on the elephant 3) the same on each because 4) the feather weighs less. 5) the elephant encounters more air because of his greater size and speed. 6) each is under the influence of gravitational force alone.
What is the total energy of a proton moving at a speed of 2.10 × 10^8 m/s? (proton mass is 1.67 × 10^-27 kg and c = 3.00 × 10^8 m/s)
a. 1.11 × 10^-27 J c. 2.02 × 10^-10 J b. 2.10 × 10^-10 J d. 2.24 × 10^-27 J
According to the laws of thermal radiation, hotter objects emit photons with ________
A) a higher average speed B) a lower average energy C) a lower average frequency D) a shorter average wavelength