Solve the problem.Find which is the better buy (lower cost per ounce) by finding each unit price rounded to three decimal places if necessary. Crackers: $4.29 for 12 ounces$5.60 for 16 ounces
A. $4.29 for 12 ounces
B. $5.60 for 16 ounces
C. Both cost the same per ounce.
Answer: B
Mathematics
You might also like to view...
1 ÄÄÄÄÄÄÄÄ = (10-4)-3
a. 10-1 b. 10-7 c. 107 d. 10-12 e. 1012
Mathematics
Solve the problem.Population of Four States from 1970 to 2010 How much did the population of State C increase from 2000 to 2010?
A. 555,309 B. 601,362 C. 455,309 D. 501,362
Mathematics
Write the product using exponential notation.12 ? 12 ? 12 ? 12 ? 12? 12 ? 12
A. 712 B. 7 ? 12 C. 7 ? 712 D. 127
Mathematics
Find the center and radius of the circle .
A. center: (0, 0), radius: 11 B. center: (-1, 1), radius: 11 C. center: (0, 0), radius: 7 D. center: (-1, -1), radius: 7 E. center: (-7, -11), radius: 7
Mathematics