The area covered by 1 L of a certain stain is normally distributed with mean 10
a. What is the probability that 1 L of stain will be enough to cover 10.3 ?
b. What is the probability that 2 L of stain will be enough to cover 19.9 ?
(a) The z-score of 10.3 is (10.3 ? 10)/0.2 = 1.5. The area to the right of z = 1.5 is 1 ? 0.9332 = 0.0668. The probability is 0.0668.
(b) The mean area covered by 2 L is 2(10) = 20, and the standard deviation is . The z score of 19.9 is (19.9 ? 20)/0.28284 = ?0.35. The area to the right of z = ?0.35 is 1 ? 0.3632 = 0.6368. The probability is 0.6368.
You might also like to view...
A landscape architect would be involved in
What will be an ideal response?
A mortgage bond issued by Automation Engineering is for sale for $8200. The bond has a face value of $10,000 with a coupon rate of 8% per year, payable annually. What rate of return will be realized if the purchaser holds the bond to maturity 5 years from now?
What will be an ideal response?
In what type of wireless communication device will you find a repeater?
A. satellite B. NFC C. antenna D. WNIC
What type of lubricant returns the oil to a reservoir where filtration and cooling occur before redistribution back through the system?
A. Drip feed B. Oil mist C. Recycling D. Splash feed