Solve the problem.A firm is considering a new product. The accounting department estimates that the total cost, C(x), of producing x units will be C(x) = 50x + 5630.The sales department estimates that the revenue, R(x), from selling x units will be R(x) = 60x,but that no more than 942 units can be sold at that price. Find and interpret (R - C)(942).
A. $1505 profit, income exceeds cost
It is worth it to develop product.
B. $109,250 profit, income exceeds cost
It is worth it to develop product.
C. $3790 profit, income exceeds cost
It is worth it to develop product.
D. -$3790 loss, cost exceeds income
It is not worth it to develop product.
Answer: C
You might also like to view...
Solve the problem.How many ways can a president, vice-president, secretary, and treasurer be chosen from a club with 9 members?
A. 24 B. 3024 C. 36 D. 126
Find the equation of the tangent line at the given point on the curve.x2 + y2 + 2y = 0; (0, -2)
A. y = -x B. y = -x - 2 C. x = 0 D. y = -2
Find functions f and g so that f ? g = H.H(x) = |4 - 3x2|
A. f(x) = 4 - 3x2 ; g(x) = |x| B. f(x) = |x|; g(x) = 4 - 3x2 C. f(x) = 4 - 3|x|; g(x) = x2 D. f(x) = x2 ; g(x) = 4 - 3|x|
Solve the inequality, then graph the solution.11t + 12 ? 10t + 21
A. t ? 9
B. t > 11
C. t ? 9
D. t < 11