Solve the problem.A projectile is fired from a height of 9.3 feet with an initial velocity of 184 ft/sec at an angle of 40° with the horizontal. The parametric equations for the path of the projectile are x = (184 cos 40°)t, and y = 9.3 + (184 sin 40°)t - 16t2,where x and y are in feet and t is in seconds. Determine the rectangular equation describing the path of the projectile.
A. y = 9.3 + x tan 40° - x2
B. y = 9.3 + 184x tan 40° - x2
C. y = 9.3 + 184x tan 40° - x2
D. y = 9.3 + x tan 40° - x2
Answer: D
You might also like to view...
Write a chain rule formula for the following derivative. for w = f(x, y, z); x = g(s, t), y = h(s, t), z = k(s)
A. =
B. =
+
C. =
+
D. =
+
Solve the problem.The current, in amperes, for a piece of wire with an electromotive force of , is given by the function
, where r is the resistance of the wire in ohms. What is the current, rounded to the nearest hundredth of an ampere, if the wire has a resistance of 22 ohms?
A. 3.61 amperes B. 3.92 amperes C. 36.82 amperes D. 3.68 amperes
Prove that and
are equivalent by showing that they represent the same vector.R = (3, 3), S = (12, 4), O = (0, 0), and P = (9, 1)
A. No B. Yes
Graph the inequality on the given number line.x > 4
A.
B.
C.
D.