Find the unit price.An 8-oz bottle of hair spray costs $3.78. Find the unit price, rounding to the nearest cent.
A. $0.30/oz
B. $0.05/oz
C. $0.38/oz
D. $0.47/oz
Answer: D
Mathematics
You might also like to view...
Solve the problem. Round dollar amounts to the nearest cent. Use ordinary interest unless otherwise indicated.Chris Owens bought a new computer system. To pay for the system, he borrowed from the credit union at 10
% interest for 110 days. Find the interest.
A. $339.97 B. $103.88 C. $102.46 D. $102.93
Mathematics
Find the limit algebraically.
A. 0 B. 1 C. 6 D. -6
Mathematics
Graph the sinusoidal function.y = -2 cos (?x)
A.
B.
C.
D.
Mathematics
Evaluate the line integral.
Mathematics